Knižní série Toulavá kamera

Toulavá kamera je knižní série, která vznikla podle stejnojmenného seriálu České televize. Stejně jako původní televizní zpracování i knižní forma provází čtenáře různými kouty České republiky a umožňuje jim tak poznávat zajímavé historické památky, důležité lokace i místa, na kterých vyrůstaly významné české osobnosti.

  Více

Pořad Toulavá kamera, který Česká televize vysílá od roku 2003, si za dobu své existence získal takovou oblibu, že si fanoušci brzy vyžádali i knižní verzi, která se bude pravidelně vracet k jednotlivým reportážím. K listopadu roku 2019 jich Česká televize odvysílala na pět tisíc. Vzniklo navíc hned několik zajímavých doplňkových publikací a příloh. Úspěch jedné knižní kuchařky pak dramaturgyni a moderátorku seriálu Ivanu Toušlovou inspiroval k vytvoření osmidílného projektu Toulavá kamera ochutnává Česko.

Knižní podoba seriálu

Od roku 2005 vyšlo celkem 29 dílů Toulavé kamery v knižní podobě, a to ve spolupráci s nakladatelstvím freytag & berndt a Českou televizí. Každá publikace čtenáře zavede na různorodá a historicky významná místa. Kromě zajímavostí a faktů jako takových zde najdou také tipy na výlety do nepoznaných koutů naší republiky, a to nejen pěšky, ale i vlakem anebo na kole. A jak je to po obsahové stránce? Každá jednotlivá kniha obsahuje padesát reportáží, které jsou doplněné o barevné fotografie a mapy.

Na vzniku knih, jejichž rozsah se pohybuje mezi 230 a 260 stranami, se kromě Ivety Toušlové podíleli také tvůrci pořadu Marek Podhorský a Josef Maršál. Některé publikace obsahují rovněž přílohu v podobě DVD, kuchařek místních receptů, atlasů a různých karet a pexes.

Mezi oblíbené díly patří kniha Toulavá kamera 23, která se zabývá mimo jiné pomíjivým uměním ledových sochařů, na které mohou lidé narazit na akci Ledárium, která se každoročně koná ve Špindlerově Mlýně. Toulavá kamera v tomto díle rovněž zavítá do Čáslavi, kde čtenářům více přiblíží starobylá řemesla. V knize je možné najít i tipy pro odvážné povahy. Ty mohou vyrazit na elektroskútru kolem Žďáru nad Sázavou anebo se vydat na přehlídku Pekla v Čertovině.

Podobný úspěch pak slavil i následující díl, tedy Toulavá kamera 24, která rovněž nabízí pohled do neprobádaných koutů České republiky, zajímavé i nevšední tipy na výlet, a především spoustu historických faktů, které překvapí i nadšené badatele.

Další publikace

Samotnými reportážemi to ale nekončí. Kromě nich totiž autoři slavného pořadu vydali také několik doplňujících titulů.

Toulavý deník 

Jak už název publikace napovídá, jedná se skutečně o deník. Ten je navržen tak, abyste si do něj mohli zaznamenat veškeré zážitky z cest, nalepit fotografie, vstupenky, pohlednice i unikátní Toulavé samolepky konkrétních výletů, které jsou k dostání přímo na pokladnách či infocentrech v dané turistické lokalitě.

Kromě toho Toulavý deník zahrnuje také podrobný atlas se všemi vyznačenými výletními cíli. A vzhledem k tomu, že bylo za dobu knižního vydávání Toulavé kamery probádáno více než 1000 míst, nechybí v atlase jejich přehledný seznam rozdělený podle krajů. Snadno tak rozlišíte, která místa jste již navštívili a která nikoli.

Malá Toulavka

Publikace Malá Toulavka je verze Toulavé kamery, která je určena dětem. Ty se společně s průvodkyní Toulavkou mohou vydat prozkoumat hned dvacet nejtajemnějších míst naší republiky. Zamířit mohou například na strašidelné hrady, do magických hvozdů nebo temného podzemí. Kniha, kterou doplňují nádherné ilustrace, zároveň obsahuje množství doplňujících faktů z historie, zeměpisu či kultury. Děti tak kromě tipů na výlet dostanou i silnou motivaci k dalšímu poznávání Čech, Moravy i Slezska.

Toulavá kamera pro děti

Podobnou dětskou alternativu pořadu pak představuje publikace Toulavá kamera pro děti, která vznikla jako bonus ke třetímu dílu knižního zpracování televizního pořadu. Kniha obsahuje deset zajímavých reportáží, které ocení hlavně malí dobrodruhové. Každou reportáž navíc doprovází přehledná mapa a praktické informace.

Speciální publikace

Mezi další publikace, které ve spojitosti s Toulavou kamerou vyšly, patří:

  • Toulavá kuchařka… aneb uvařte si s námi tradiční dobroty
  • Toulavá kamera – Atlas popisovaných cílů (1)
  • Toulavá kamera – Atlas popisovaných cílů (2)
  • Toulavá kamera speciál