Twilight sága

Před několika lety se do popředí zájmu mladých čtenářů dostaly fantastické knihy s upírskou tematikou. Tento trend odstartovala romantická love story z pera Stephenie Meyerové, kde se křehká lidská dívka Bella zamiluje do krásného a zároveň velice nebezpečného upíra jménem Edward, kterému bude už navždy sedmnáct. Díky svému netradičnímu námětu si knihy ze série Stmívání, kterou můžete znát také pod názvem Twilight sága, získaly srdce milionů čtenářů po celém světě.   Více

První z upírských romancí

Autorkou oblíbeného fenoménu, kterým se sága Stmívání během let dozajista stala, je americká spisovatelka Stephenie Meyerová. Ta údajně našla inspiraci v jednom ze svých snů, kde se lidská dívka zamiluje do upíra, který však touží po její krvi. Díky tomu během tří měsíců sepsala první upírskou love story a velmi rychle se dočkala světové popularity.

A proč jsou vlastně Twilight sága knihy u čtenářského publika, které tvoří především ženy a mladé dívky, tak oblíbené? Je to především kombinace zajímavého námětu, nekonečné lásky a romantického napětí, které mezi hlavními postavami neustále jiskří. Kromě toho se v knihách dočkáte také ironického humoru a temné atmosféry plné tajemství.

Netradiční pojetí upírů

Tahle upírská romance sází hlavně na zcela jiné zobrazení nesmrtelných krev sajících bytostí, než bývali čtenáři v minulosti zvyklí. Už se tedy nejedná o ošklivé mrtvolně bledé postavy s kovovými zuby, zmijím jazykem, očima černýma jako uhel nebo dokonce zvířecí srstí, které můžete znát ze starých legend. A zdaleka se nepodobají ani aristokratickému a sofistikovanému Drákulovi, který žije na svém strašidelném panství v Transylvánii.

Místo toho sága Stmívání ukazuje upíry jako bytosti, které na první pohled od ostatních odlišuje snad jen jejich bledší pleť a často až nadpozemská krása. Kromě toho umí neskutečně rychle běhat, mají obrovskou sílu a někteří jednotlivci dokonce disponují zvláštními schopnostmi, jako je třeba čtení myšlenek nebo předvídání budoucnosti.

Museli se však samozřejmě přizpůsobit životu v 21. století a někteří z nich v sobě také dokázali potlačit upírskou krutost, díky čemuž přestali pít lidskou krev a místo toho se živí krví zvířecí. Většinou ale nevychází na slunce. Nejde o to, že by je sluneční paprsky sežehly na prach, jejich kůže totiž na běžném denním světle září.

Hlavní postavy

Další důvod, proč jsou Twilight díly dámskému publiku tak blízké, je hlavní hrdinka Isabella Swanová, z jejíhož pohledu je příběh vyprávěný. Jedná se totiž o zcela obyčejnou dívku, která nemá žádné speciální schopnosti, není nadpozemsky krásná, bohatá ani chytřejší než všichni ostatní. Místo toho je občas hodně naivní, zvědavá a taky příšerně nešikovná, takže se s ní mohou čtenářky lépe ztotožnit.

Kromě Belly hrají hlavní úlohu ve Stmívání postavy z rodiny Cullenových. Čtenáři se tak setkají třeba s tajemným Edwardem, jeho matkou Esme, otcem jménem Carlisle, který pracuje jako doktor v místní nemocnici, sestrou Alicí, která vidí do budoucnosti, s nepřístupnou Rosalií, odtažitým Jasperem nebo se silákem Emmettem.

Dalším oblíbencem fanoušků Twilight ságy je bezesporu Bellin otec Charlie, který je přísný, ale svou dceru nade vše miluje. Na scéně se však objeví také místní smečka vlkodlaků v čele s Belliným přítelem Jacobem nebo její kamarádi ze školy.

Jednotlivé díly Twilight ságy

Čtenáři se často ptají, které Twilight díly patří do původní série a jestli existují také nějaké další příběhy ze světa Stmívání, které by si ještě mohli přečíst. Stephenie Meyerová napsala dohromady 4 upírské romány a jednu novelu, kromě toho však na svých stránkách uveřejnila několik kapitol, kde je první Twilight kniha zachycena z pohledu upíra Edwarda. Fanoušky komiksů a mangy také jistě potěší Grafický román Stmívání.

Stmívání

Děj prvního dílu s názvem Stmívání, který můžete znát také pod originálním názvem Twilight, začíná s příjezdem Isabelly Swanové do malého městečka Forks, kde neustále prší. Na světě podle hlavní hrdinky neexistuje nudnější místo pro život, ale to jen do chvíle, než ve škole potká záhadného a velice přitažlivého Edwarda Cullena. Ten se jí však vyhýbá, což Belle nedá spát, a proto se snaží o něm i jeho rodině zjistit co nejvíce informací. Tajemství, které odhalí, nicméně předčí všechna její očekávání. Edward je totiž upír, a ačkoliv ho Bella na první pohled okouzlila, nepřestává prahnout po její krvi.

Nový měsíc

Ačkoliv Bella s Edwardem dokázali díky lásce překonat touhu po krvi i střetnutí se sadistickým upírem Jamesem, dívčin život je stále v ohrožení. Ve druhém díle s podtitulem Nový měsíc proto Edward s rodinou opouští Forks, rozchází se s Bellou a zanechává ji v hluboké depresi. Tu jí pomůže překonat přátelství s místním chlapcem Jacobem, o kterém Bella později zjistí, že patří k vlkodlačí smečce. Když ovšem dojde k nedorozumění, musí se dívka vydat až do italské Voltery, aby zachránila muže, kterého miluje.

Zatmění

Třetí díl s podtitulem Zatmění čtenáře opět přivádí do deštivého městečka Forks. Bella, která se postupně dozvídá více o upířím světě, musí volit mezi svou láskou k Edwardovi a přátelstvím s vlkodlakem Jacobem. Když se ovšem na scéně objeví upírka Victorie, která touží pomstít svého druha Jamese a vytvoří proto armádu novorozených upírů, Edwardova rodina a místní vlkodlačí smečka musí spojit své síly, aby Bellu před nebezpečím za každou cenu uchránili.

Rozbřesk

Čtvrtá Twilight kniha, která zároveň představuje i závěr upírské série, se nazývá Rozbřesk. Bella a Edward konečně zpečetí svou lásku a vezmou se. Svatební cestu jim ale přeruší nečekané zjištění, že Bella čeká dítě. Ačkoliv ji těhotenství a porod málem stojí život, Bella nakonec na svět přivede dcerku Renesmee a Edward ji konečně promění v upíra, což si již dlouho přála. Radost novomanželů však netrvá dlouho, protože sestřenice Cullenových považuje Renesmee za nesmrtelné upírské dítě, jejichž tvoření je přísně zakázáno, a informuje o tom mocný upírský klan Volturiových. Ti se vydávají za rodinou Cullenových a obrovské neštěstí je na spadnutí.

Půlnoční slunce

Když Stephenie Meyerová napsala několik prvních kapitol knihy Půlnoční slunce a poskytla je svým přátelům, netušila, že jeden z nich její dílo okamžitě vyvěsí na internet. Nedalo se ale už nic dělat, a tak se autorka rozhodla zveřejnit začátek nově připravovaného příběhu i na svých oficiálních stránkách. Toto vyprávění představuje události, které se staly v knize Stmívání, ale tentokrát z pohledu upíra Edwarda.

Krátký druhý život Bree Tannerové

Součástí Twilight ságy je kromě románů a jedné nedokončené publikace také novela s názvem Krátký druhý život Bree Tannerové. Ta popisuje osudy dívky jménem Bree, která je součástí armády novorozených upírů připravujících se k útoku na Bellu Swanovou a Cullenovy. Na svůj předchozí život si sotva pamatuje a o své nové existenci se teprve snaží zjistit více. Když však mezi novorozenými nečekaně najde spojence Diega, oba si uvědomí, že jsou jen figurky v nečisté hře někoho mnohem mocnějšího.