Trilogie Univerzita výjimečných

Univerzita výjimečných je dystopická trilogie, která je určena převážně pro young adult publikum. Hlavní hrdinkou příběhu je dospívající dívka Cia, která si přeje studovat na univerzitě v Tosu, jež je určená jen pro ty nejnadanější jedince. Aby se tam dostala, musí nejprve projít náročnou zkouškou, která ale změní celý její dosavadní život.

  Více

Univerzita výjimečných je young adult série od americké autorky Joelle Charbonneau, která se odehrává v dystopické budoucnosti, ve které byla Země zničená zuřící válkou. Hlavní hrdinkou příběhu je šestnáctiletá studentka Cia, která právě dokončila střední školu a doufá, že bude vybrána do celostátního programu pro nadané studenty, který jí umožní studovat na univerzitě v Tosu a pomáhat obnovit zničenou Zemi.

Cia se jako zázrakem ocitne na seznamu studentů, kteří jsou pro studium vhodní. Aby se však na vysněnou školu dostala, musí nejprve projít náročnou zkouškou, která nejen že rozhodne o jejím dalším osudu, ale také ji vtáhne do světa plného nebezpečí, intrik, zrady i smrti.

Právě kvůli zkouškám, které na hlavní hrdinku v příběhu čekají, brutalitě i dystopické budoucnosti, je kniha mnohými srovnávána s trilogií Hunger Games od autorky Suzanne Collinsové, která mezi mladými dodnes patří k nejúspěšnějším dílům tohoto žánru.

Univerzita výjimečných 1: Zkouška

První díl dystopické trilogie začíná v momentě, Cia ukončila střední školu a její jedinou starostí je, jestli bude jednou z těch šťastlivců, kteří byli vybráni do celostátního programu pro nejnadanější studenty. Jen oni jsou totiž oprávněni studovat na univerzitě v Tosu a pomáhat tak obnovit válkou zničenou Zemi. Ale dříve, než jim to bude umožněno, musejí obstát v náročné zkoušce, která se od klasických školních testů drasticky liší. Projdou ji navíc jen ti nejvýjimečnější z výjimečných.

Cia je jednou z těch, kteří tuto šanci dostali. Její původní nadšení však brzy střídá strach z toho, co ji ve skutečnosti čeká. Její otec se s ní totiž těsně před odjezdem podělí o vzpomínky, které má na testování on. Cia tak začíná tušit, že ji čeká opravdu tvrdá zkouška, ve které rozhodně nepůjde jen o znalosti, ale také o to, zda se umí rozhodovat a správně odhadnout lidi. Cia si najednou není jistá, zda bylo rozhodnutí vydat se do Tosu správné. V hlavě jí navíc stále dokola zní hlas jejího otce, který ji varuje: „Vůbec nikomu nevěř.“

Univerzita výjimečných 2: Zrada

Druhý díl začíná přesně tam, kde předchozí skončil. Ačkoli se Cie podařilo zvládnout náročné zkoušky, během kterých málem přišla o život, první dny na nové univerzitě jí kazí nepříjemné vzpomínky na brutální testování, při kterém umírali lidé. Děsivé obrázky, které jí víří hlavou, jí nedají spát a když přece, stejně ji opět vzbudí. A zatímco ostatní studenti žijí ve sladké nevědomosti, protože jim vymazali paměť, Cia ví své. Je navíc odhodlaná vypátrat odpornou pravdu o vražedných praktikách nejvyšších vládních úředníků, čímž sebe a své blízké vystavuje velkému nebezpečí. Zrádci, kteří usilují o moc, se ale nehodlají jen tak vzdát. Tuší navíc, že Cia ví víc, než by měla.

Univerzita výjimečných 3: Odveta

Cia má před sebou poslední a zároveň i nejnebezpečnější test. Svaz národů se v závěrečném díle ocitá na pokraji občanské války, která má zlikvidovat všechny odpůrce režimu, povstalci intrikují proti vychytralému vládnímu systému a nadaná studentka Cia, jež přežila smrtelně nebezpečné testování, si další krveprolití nepřeje, přesto je odhodlaná vydat se do boje.

Moc dobře však ví, že to sama nezvládne. Bude tedy muset vložit víru do svých spolužáků a vybrat si spojence, kteří jí blížící se hrozbu pomohou odvrátit. Musí ale volit moudře, pokud se rozhodne špatně, přijde o život mnoho nevinných lidí. Vítěz totiž bere vše. A poražený? Ten zase všechno ztratí.