Knižní série Upíří deníky

Ospalé městečko Mystic Falls, troška magie, jedna středoškolská studentka a dva tajemní mladíci, ze kterých se postupně vyklubou nebezpeční upíři. To všechno a ještě mnohem víc čeká čtenáře v sérii s názvem Upíří deníky, kterou v devadesátých letech vytvořila spisovatelka L. J. Smithová. Její napínavý milostný trojúhelník s prvky fantasy vám rozhodně nedá spát.   Více

Upírská romance s temnou atmosférou

Slavná fantastická knižní série s názvem Upíří deníky, kterou vytvořila americká spisovatelka Lisa Jane Smithová, se do popředí zájmu českých čtenářů dostala především díky oblíbenému seriálu s názvem The Vampire Diaries. Ten je založený na původním knižním příběhu, jehož děj se točí kolem ne tak úplně obyčejné dívky Eleny a jejího vztahu se dvěma upírskými bratry Stefanem a Damonem.

Upíří deníky jsou určené hlavně pro young adult publikum. Jejich příběh se totiž soustředí hlavně na romantické i temné vztahy mezi jednotlivými postavami, které se rozvíjí na pozadí boje dobra a zla. Jednotlivé díly sází hlavně na tajemnou atmosféru, napínavý milostný trojúhelník plný romantiky, vášně i nebezpečí a neskutečně přitažlivé upíry a další nadpřirozené bytosti, které by dokázaly poplést hlavu nejednomu smrtelníkovi.

Myslíte si, že autorku k napsání knih plných sexy upírů a vlkodlaků inspirovala slavná Twilight sága? Pak jste na omylu. První čtyři díly Upířích deníků totiž spatřily světlo světa již v letech 1991-1992, tedy více než deset let před vydáním Stmívání.

Křehká dívka a dva upíři

Celý děj Upířích deníků se točí kolem oblíbené trojice hlavních postav, které společně žijí v městečku Mystic Falls. První z nich je sedmnáctiletá středoškolačka Elena Gilbertová. Ta vždycky mívala pověst povrchní krásky a ledové královny, ale to jen do chvíle, než poprvé potká bratry Salvatorovy a zjistí, že ve skutečnosti má co do činění s upíry. V tu chvíli se totiž její osud navždy změní.

Co se týče tajemných bratrů, Stefan Salvatore je navzdory svému uhrančivému vzhledu velice citlivý, snaží se svou touhu po krvi krotit a pro Elenu by z lásky udělal cokoliv na světě. Damon Salvatore si naproti tomu své upírské já užívá a ničeho nelituje. Kromě toho je velice přitažlivý, což moc dobře ví a umí to využít ve svůj prospěch. Jenomže to, co chce nejvíc, je samozřejmě Stefanova přítelkyně Elena.

Původní tetralogie

Ačkoliv dnes najdete na pultech českých knihkupectví 17 knih, které patří do Upíří deníky série, původně se jednalo pouze o tetralogii. Tu napsala L. J. Smithová již v devadesátých letech a teprve o mnoho let později se rozhodla vytvořit ke čtyřem základním knihám i další pokračování. Původní série obsahovala tyto knihy: V těchto čtyřech příbězích se čtenáři postupně seznámí s milostným trojúhelníkem, který tvoří Elena, Stefan a Damon, dozví se něco více o upírských touhách a vášních, ale zároveň budou s napětím sledovat, jak se tajemní bratři snaží uchránit dívku svých snů i celé město před hrůzami, které je pronásledují.

Spin-off série

Když se L. J. Smithová rozhodla po dlouhé odmlce znovu vrátit ke psaní, vytvořila spin-off sérii, která je v zahraničí známá pod názvem The Return. Ta v původní anglické verzi obsahuje tři knihy, kvůli přílišné délce se však nakladatelství Fragment rozhodlo první knihu rozdělit na dva samostatné tituly. Česká verze spin-off série tedy obsahuje tyto čtyři knihy:

Další díly Upířích deníků

Co se týče dalšího pokračování Upířích deníků, jejich autorkou už není spisovatelka L. J. Smithová. Ta si totiž najala ghostwritera, který sepsal další příběhy Eleny, Stefana a Damona místo ní. V zahraničí se tato pokračování dělí do dvou samostatných sérií, které jsou známé pod názvem The Hunters trilogy a The Salvation trilogy.

Pro české publikum byly knihy nicméně opět rozděleny, aby nebyly příliš dlouhé. Série tedy pokračuje těmito tituly:

Stefanovy deníky

Kromě základních knih, které vyprávějí o životě v městečku Mystic Falls, obsahuje série Upíří deníky také knihy psané z pohledu upíra Stefana. Jedná se o tyto publikace: