Knižní série Úžasná Zeměplocha

Máte rádi fantasy příběhy, ale zároveň si chcete při čtení hlavně odpočinout a dobře se zasmát? V tom případě jsou pro vás ideální volbou knihy Terryho Pratchetta, které společně tvoří cyklus s názvem Úžasná Zeměplocha. Jedná se o humoristickou fantasy sérii, kde autor paroduje současná témata, mytologické a pohádkové motivy, ale i prvky z děl jiných oblíbených spisovatelů.

  Více

Populární satirická série

Úžasná Zeměplocha (v anglickém originále Discworld) je knižní série z pera Terryho Pratchetta, která obsahuje 41 románů, ale také povídky a řadu dalších publikací. První knihu vydal autor roku 1983 a od té doby na utváření fiktivního magického světa pracoval celých 32 let. Jednotlivé knihy se drží zvyklostí moderní fantasy literatury a Pratchett zde hojně využívá také humor a satiru.

Jak už je to u britského humoru zvykem, Terry Pratchett má ve svých knihách tendenci zesměšňovat všechno a všechny a jeho Zeměplocha tedy představuje dokonalý satirický obraz celého našeho světa. Kromě samotné fantastické literatury a tradičního folklóru tak paroduje třeba policisty, pohádky, lidové zvyky a Shakespearova díla, ale naráží také na témata, jako je náboženství, svoboda tisku, rasismus či smrt.

Svět Úžasné Zeměplochy

Jak už samotný název napovídá, Zeměplocha je plochý svět, který se dá nejlépe ocenit při pohledu z dostatečné výšky. Vesmírem cestuje na zádech čtyř slonů, kteří stojí na krunýři obrovské vesmírné želvy jménem A´Tuin. Ta líně pluje kosmem a rozráží svými ploutvemi okolní mlhoviny, zatímco z okraje světa přepadávají proudy vody do mezihvězdné prázdnoty.

Asi nejznámějším městem na celé Zeměploše je Anhk-Morpork, kde se poprvé smísila populace lidí, trollů a trpaslíků. Většina Pratchettových příběhů se odehrává právě zde, jelikož odsud se šíří spousta technologických i sociologických problémů. Důležitou roli ovšem hraje také království Lancre, kde se královi do vládnutí pletou místní čarodějky, či temný Überwald, který ovládají upíři, vlkodlaci a trpaslíci.

Úžasná zeměplocha: postavy

Jelikož je Úžasná Zeměplocha velice obsáhlá, najdete zde také nesčetné množství postav. Některé z nich se objeví pouze jednou, jiné hrají hlavní roli v několika knihách a s jinými se můžete při čtení Pratchettových děl potkávat celkem pravidelně. Jednou z nich je třeba kostlivec Smrť, který má za úkol odvádět nebožtíky na onen svět.

Lidé sdílí svět Zeměplochy s mnoha dalšími rasami, jako jsou trpaslíci, trollové nebo skřítci. Své zastoupení zde však mají i dryády a elfové, vlkodlaci a samozřejmě i nemrtví. Na Zeměploše existuje také celá řada bohů, kteří si krátí čas tím, že si hrají s osudy obyčejných smrtelníků. A pokud by vám to bylo málo, najdete zde i podivnější tvory, jako je slon poustevník nebo motýl kvantového počasí.

Jaké obsahuje Úžasná zeměplocha knihy?

Podle pořadí, v jakém byly knihy napsány, je prvním dílem série Úžasná zeměplocha Barva kouzel. Čtenáři, kteří už mají s Pratchettovým dílem zkušenost, však doporučují začít číst románem Soudné sestry. Ten vyšel až jako šestý, ale Pratchett zde má již ucelenou představu o svém fiktivním světě i postavách, které zde vystupují.

A jaký má Úžasná Zeměplocha počet dílů? Jedná se o 41 románů, 5 povídek a řadu dalších doprovodných děl. Některé příběhy jsou samy o sobě nezávislé (Pravda, Podivný regiment, Pohyblivé obrázky), ale najdete v nich spojení s hlavními liniemi jiných vyprávění. Spousta postav, jako jsou mágové z Neviditelné univerzity či mnichové, se objevuje v mnoha knihách, ale ve skutečnosti nepatří mezi hlavní hrdiny žádné z nich.

Jen malé množství zeměplošských knih se dělí na kapitoly, protože většina z nich obsahuje více různě se proplétajících příběhů. Samotný Pratchett si prý na psaní po kapitolách nikdy nezvykl. Ačkoliv každý román Úžasné Zeměplochy představuje samostatný ucelený příběh, obsahově se knihy dají rozdělit do několika příběhových linií, a to zejména podle hlavních postav, které v nich vystupují.

Knihy s Mrakoplašem a mágy

Ústřední postavou tohoto cyklu je mág Mrakoplaš, který byl vyhnán z Neviditelné univerzity a je bohužel neschopný použít jakékoliv kouzlo. Své nedostatky však dohání extrémním pudem sebezáchovy, jenž ho zachrání z mnoha šílených situací. Najdete ho v těchto knihách:

Knihy o čarodějkách

Tato série románů popisuje osudy zkušených čarodějek z království Lancre, mezi něž patří Bábi Zlopočasná, Stařenka Oggová, Magráta Česneková a později také Anežka Nulíčková. Objevují se v těchto knihách:

Knihy o Městské hlídce

Mezi nejoblíbenější romány v rámci Úžasné Zeměplochy patří zejména knihy, kde hlavní roli hraje Městská hlídka z Ankh-Morporku. Jejím neohroženým velitelem je Samuel Elánius, který dohlíží na činnost strážníků, mezi něž patří třeba Karotka Rudykopalsson, Angua, Navážka, „Noby“ Nóblhoch a Fred Tračník. Městská hlídka vyšetřuje záhadné případy v těchto knihách:

Knihy o Smrťovi

Hlavním hrdinou těchto románů je asi nejpopulárnější postava celé Zeměplochy, a to konkrétně kostlivec Smrť, který má za úkol odvádět mrtvé na onen svět. Často se snaží lidské bytosti pochopit a napodobovat, ale to se mu bohužel žalostně nedaří. Spolu s ním se v následujících románech ale objevuje také jeho vnučka Zuzana, sluha Albert, Krysí Smrť a učeň Mort.

Knihy o průmyslové revoluci

Tituly z této série pojednávají o tom, jak na Zeměplochu konečně dorazila průmyslová revoluce. Své místo zde má i bývalý zločinec Vlahoš von Rosret, který se proti své vůli polepší a zastává v Ankh-Morporku několik významných funkcí. Patří sem knihy:

Knihy o bozích

V těchto knihách se objevují bohové a hlavním tématem, které se řeší, je náboženství.

Knihy pro mladší publikum

Kromě knih, které patří do několika základních cyklů, má Pratchett na svědomí také několik titulů určených spíše pro mladší publikum. Objevuje se zde třeba Tonička Bolavá, která se přátelí s tvory známými jako Nac mac Fíglové. Jedná se o tyto knihy:

Úžasná Zeměplocha: mapa

Ačkoliv je autorem základního cyklu knih Terry Pratchett, Zeměplocha obsahuje také několik speciálních map. První dvě z nich na základě nákresů samotného autora a Stephena Briggse nakreslil Stephen Player, druhé dvě vytvořil Paul Kidby:

  • Ulice Ankh-Morporku
  • Mapa Zeměplochy
  • Smrťova říše
  • Turistický průvodce po Lancre

Povídky a další díla

Terry Prachett má na svědomí také pět povídek, které se svým dějem řadí do série Úžasná Zeměplocha. Jedná se o díla Trollí most, Divadlo krutosti, Moře a malé rybky, Smrt a co přijde pak a nepřeložená povídka A Collegiate Casting-Out of Devilish Devices.

Kromě těchto titulů jsou k dostání také knihy, které využívají Pratchettovu Zěmplochu k ilustraci různých vědeckých témat. Klasický příběh zde střídají populárně vědecké komentáře. Jedná se o knihy Věda na Zeměploše, Koule, Darwinovy hodinky a Soudný den. Zároveň bylo vydáno i několik dalších zeměplošských publikací, kam patří například Průvodce po Zeměploše, Výtvarné umění Zeměplochy nebo Zeměplošské omalovánky.