Knihy ze série Warcraft

Warcraft je populární série fantasy počítačových a sběratelských karetních her, které vytvořila společnost Blizzard Entertainment. Součástí jsou také oblíbené knihy Warcraft a kroniky, jež rozvíjejí napínavý příběh, představují fanouškům historii fantastického světa jménem Azeroth a mapují osudy hrdinů z řad lidí, elfů, orků, ale třeba i nemrtvých nebo démonů.   Více

Herní série

Většina lidí zná Warcraft především jako sérii velice populárních počítačových her. Momentálně sem patří těchto pět titulů (a samozřejmě také jejich datadisky):
 
  • Warcraft: Orcs & Humans
  • Warcraft II: Tides of Darkness
  • Warcraft III: Reign of Chaos
  • World of Warcraft
  • Hearthstone
První tři díly, které v době svého vydání naprosto uchvátily herní svět, patří mezi realtimové strategie (RTS). Pravděpodobně největší ohlas však měl čtvrtý titul s názvem World of Warcraft, jenž se řadí mezi nejznámější zástupce žánru MMORPG, kde hráči vstupují do virtuálního světa, rozvíjejí svou postavu a navzájem se svými akcemi ovlivňují. Nejnovějším titulem je pak digitální sběratelská karetní hra Hearthstone.

Veškeré hry ze série Warcraft se točí kolem fantastického světa jménem Azeroth. Postupně se v nich představí jednotlivé kontinenty, jako je například Kalimdor, Northrend či Kul Tiras, a zároveň také rasy, jež mytický svět obývají. Hráči se tak seznámí třeba s temnými elfy, trpaslíky, orky nebo nemrtvými.
 

Knihy, komiksy i manga

Jelikož si Warcraft oblíbily miliony mladších i starších hráčů, série se dočkala také knižního zpracování. Na své si zde přijdou opravdu všichni fanoušci, k dispozici jsou totiž nejen romány, ale také kroniky, komiksy nebo třeba manga. Jednotlivá díla se zaměřují na různá časová období, postupně odkrývají čtenářům historii Azerothu a vypráví o osudech silných bojovníků a neohrožených válečnic.

Zajímá vás, jaké mají Warcraft knihy pořadí? Jedná se o celkem ožehavé téma, jelikož na tom, jakou mají Warcraft knihy posloupnost, se neshodne ani velké množství skalních fanoušků. Problém s těmito tituly totiž spočívá v tom, že spousta z nich přeskakuje mezi minulostí, přítomností a dalšími časovými linkami. Mnozí proto mají na chronologii knih vlastní názor a každý fanoušek by si měl sám zvolit, v jakém pořadí chce svět Warcraftu objevovat.

Pokud navíc nehodláte číst literaturu ze světa Azerothu v originálu, předem je nutné upozornit na to, že ne všechny Warcraft knížky jsou přeložené do češtiny.
 

Trilogie Válka prastarých

Mezi prvními doporučují fanoušci Warcraftu sáhnout po trilogii, jejíž název byl do češtiny přeložen jako Válka prastarých. Popisuje totiž prvotní konflikt, který otřásl světem Azerothu asi deset tisíc let před První válkou, když sem poprvé vstoupila Plamenná legie pod vedením Sargerase a pokusila se zemi ovládnout.

Nekonečné boje, při kterých přišlo o život mnoho statečných bojovníků a bojovnic a kde se objevily známé postavy, jako například Illidan Stormrage nebo třeba Tyrande Whisperwind, jsou popsané v těchto třech knihách:
 


Warcraft: Archive

Mezi první knihy z Azerothu, které kdy spatřily světlo světa, patří série s názvem Warcraft: Archive. Ta zahrnuje tři romány a jednu povídku z pera čtyř různých spisovatelů. Každé z těchto děl se soustředí na příběh jiného hlavního hrdiny, všichni však musí čelit různým nebezpečným situacím, vyhnout se nepříjemným hrozbám a bojovat o svou čest i záchranu Azerothu.

Den Draka vypráví o samotářském čaroději Rhoninovi, který se vydává na nebezpečnou misi do území kontrolovaného orky.  Vládce klanů se soustředí na hrdinský příběh orka jménem Thrall, jehož výchova ho vedla k tomu, aby znovuobjevil starobylé tradice své rasy. Poslední strážce je příběh o Medivhovi, který byl od narození předurčen, aby se stal nejmocnějším členem Strážců Trisfalu, nyní však bojuje s temnotou a vlastní zlobou. Povídka s názvem Of Blood and Honor, která nebyla do češtiny přeložena, popisuje osudy a životní rozhodnutí paladina jménem Tirion.


World of WarCraft: Kroniky

V českém překladu vyšly také tři speciální kroniky, které jsou nutností a dokonalou ozdobou knihovničky každého správného fanouška. Tyto svazky postupně odkrývají historii Azerothu, popisují příběhy oblíbených i méně známých hrdinů a zároveň pomocí detailních ilustrací čtenářům přibližují fenomenální svět Warcraftu v celé jeho kráse.

První svazek vezme čtenáře na cestu skrze prastaré mýty a legendy, představí jim historii světa ještě před Hordou i Aliancí a odhalí prozatím nevyprávěné příběhy o silách, jež formovaly celý Azeroth. Druhá kronika se více zaměřuje na formování jednotlivých národů a ras, sleduje konkrétní osudy bojovníků a popisuje také něco z historie slavných válek. Co se týče třetího dílu, ten fanouškům přiblíží minulost postav, jako je třeba Arthas Menethil nebo Jaina Proudmoore.


Další romány ze světa Warcraftu

Mezi další oblíbené tituly patří kolekce známá pod jménem Kroniky války, do níž se řadí tři knihy, které původně vycházely samostatně. Jedná se o tyto publikace:
  Pokud jde o knihu Arthas: Zrod krále Lichů, ta čtenářům přibližuje osudy legendárního hrdiny Arthase, který se stal postrachem Azerothu, a to především díky svému runovému meči jménem Mrazivý smutek, ale také díky nepředstavitelné moci a šílené zlobě, jaké není na světě rovno. Tento příběh se však soustředí hlavně na dobu, kdy Arthas býval princem a nástupcem trůnu Lordaeronu a také oddaným paladinem řádu Stříbrné ruky.

Kniha s názvem Kruh nenávisti se točí kolem křehkého příměří mezi lidmi a orky, které se vládci těchto národů snaží za každou cenu udržet. Jestliže máte rádi draky, určitě si nenechte ujít temný příběh jménem Noc draka, pokud vás však spíše zajímají druidové, sáhněte po knize Stormrage. Ta vám zároveň odhalí i skutečný význam tohoto obávaného jména. Vyprávění, které je podle hlavního hrdiny pojmenované Durotan, zase přiblíží čtenářům orkského náčelníka a volby, jež musí během svého velení učinit.

A co další příběhy ze světa Warcraftu? Ostatní romány bohužel prozatím nebyly přeloženy do češtiny, takže si je fanoušci mohou užít pouze v angličtině. Kromě již zmíněných titulů však existuje také kniha s názvem Warcraft: První střet, což je oficiální knižní verze filmového příběhu z roku 2016.


Manga a komiksy

Kromě oblíbených románů a krátkých příběhů se hrdinové ze světa Warcraftu dostali také na stránky několika dalších publikací. Jedná se například o manga sérii s názvem Sluneční studna, která během tří dílů popisuje dobrodružství krásné Anveeny a modrého draka Kaleca. Do češtiny jsou dále přeložené také knihy Rytíř smrti a Hodina stínů: Dračí země.

Co se týče komiksů, i tady si fanoušci Warcraftu přijdou na své. V češtině totiž vyšla třeba série World of Warcraft 1-5 nebo také příběh s názvem Ashbringer, který se věnuje osudům rytířů Řádu Stříbrné ruky. Mezi novější počiny pak patří komiks Pouta bratrství, jenž tvoří prequel k populárnímu filmu a popisuje, jak se ze tří mladých a svéhlavých hrdinů, Llana, Lothara a Medivha, stanou hrdinové.


World of Warcraft – Kuchařka

Patříte mezi skalní fanoušky warcraftové herní i knižní série? Pak by vám jistě neměla uniknout perlička v podobě oficiální WoW kuchařky, kde najdete chutné pokrmy ze všech částí Azerothu. Dozvíte se zde třeba jak připravit krkavčí jednohubky, vyčarované manové bochánky nebo chilli dračího dechu a autorka vám zároveň poradí i s tím, jak nejlépe nahradit ingredience z fantastického světa, které u nás v obchodech neseženete. Kromě toho určitě zaujme i krásné grafické zpracování kuchařky.