Knižní série Warhammer

Říká se, že svět Warhammeru je temný a ponurý. Každá výhra zde prý znamená pouze prodloužení agónie a chvilkové odsunutí nevyhnutelné porážky. Kromě napínavých stolních a počítačových her obsahuje série Warhammer také knihy a povídky, které by rozhodně žádnému milovníkovi sci-fi a fantasy literatury neměly v knihovničce chybět.
    Více

Warhammer Fantasy Battle

Svět Warhammeru se fanouškům poprvé představil společně s titulem Warhammer Fantasy Battle (WFB). Jedná se o stolní strategickou hru, kterou roku 1983 vytvořila anglická firma Games Workshop. Od té doby si hra díky zajímavému příběhu a dobře propracovanému systému získala srdce milionů fanoušků po celém světě.

Fantastická hra i následně vydané knižní tituly postupně představily fanouškům různé rasy, jako jsou například vznešení, temní a lesní elfové, trpaslíci, armáda lidí nebo třeba oblíbení skaveni, proti nimž stojí šílené armády Chaosu, které se snaží ovládnout celý svět Warhammeru. V roce 2015 poté původní hru nahradil titul s názvem Warhammer: Age of Sigmar.

Warhammer 40 000

Hra s názvem Warhammer 40 000, kterou fanoušci můžou znát také jako Warhammer 40K nebo WH40K, se na rozdíl od klasického Warhammeru odehrává v dystopickém sci-fi vesmíru. Za vznik této futuristické verze je zodpovědný Rick Priestley, který hru vytvořil roku 1987.

Většina událostí Warhammeru 40K spadá do období 41. tisíciletí, kdy lidstvo expandovalo do celé Galaxie a podmanilo si miliony dalších planet. Vesmír momentálně ovládá technokratický režim Impéria lidí v čele s nesmrtelným Císařem. Toto Impérium ovšem stagnuje v důsledku korupce, neefektivní byrokracie a neustálého válčení s nepřáteli, jako jsou Necroni, Tyranidé, démoni nebo rasy Eldar a Dark Eldar.

Knihy ze světa Warhammeru

V průběhu let rozšířila společnost Games Workshop vesmír Warhammeru také do dalších oblastí, kam patří doplňkové karetní hry, počítačové hry a především také knihy a komiksy. Roku 1997 tak vznikla divize Black Library, která má na starosti publikaci titulů pouze ze světa Warhammeru a WH40K. V Česku vlastní práva na vydávání těchto knih nakladatelství Polaris.

První v češtině vydanou knihou ze světa Warhammeru byla antologie Vlčí jezdci, která se na pultech našich knihkupectví objevila již roku 1992. O několik let později Polaris začal vydávat ságu Gotrek a Felix, kterou následovaly knihy o oblíbené upírce Genevieve, samostatné publikace o trpaslících, elfech a démonech, další antologie i sbírky povídek.

Gotrek a Felix

Pravděpodobně největší popularitu dosáhly mezi fanoušky Warhammeru knihy ze série Gotrek a Felix. Tyto příběhy, které sledují osud trpaslíka jménem Gotrek Gurnisson, vypráví jeho souputník Felix Jaeger. Jeho úkolem je totiž zachytit všechna jejich dobrodružství, zatímco Gotrek hnaný sebevražednou přísahou bojuje s čaroději, orky nebo třeba mutanty a postupně míří ke své hrdinné smrti. Felix naopak musí přežít, aby mohl Gotrekův příběh později vyprávět.

Epické putování trpasličího hrdiny Gotreka, který pro sebe hledá ušlechtilou smrt, a jeho přítele Felixe nepostrádá humor, napětí a akci. Nejen, že fanouškům nabízí náhled do fantastického a zároveň velice pochmurného světa Warhammeru, ale zároveň postupně představuje jednotlivé rasy a osvětlí nejedno temné tajemství.

První romány, které sledují osudy trpasličího bijce Gotreka a jeho lidského kamaráda Felixe, má na svědomí spisovatel William King. Jedná se o tyto příběhy: Následuje pět titulů z pera Nathana Longa: Kromě těchto knih jsou v České republice k dostání také tituly Cesta lebek a Hadí královna, kde se pokračování příběhu Gotreka a Felixe ujal spisovatel Josh Reynolds, nebo třeba Město zatracených z pera Davida Guymera. Co se týče jednotlivých příběhů o této hrdinské dvojici, můžete sáhnout také po antologii z roku 2012, která vyšla pod názvem Gotrek a Felix (Gotrek and Felix).

Thanquol a Kostilam

Kromě původní série o Gotrekovi a Felixovi vznikl také spin-off, který má na svědomí spisovatel C. L. Werner. Hlavním hrdinou se zde stává šedý věštec Thanquol, který v minulosti několikrát Gotrekovi zkřížil cestu, ale dokázal tato setkání přežít. Teď se však musí potýkat s vlastními problémy, vyhnout se vražedným pokusům nepřátel a naplnit svůj osud. Série obsahuje tyto tři příběhy:

Malus Temná čepel

Dalším zajímavým počinem ze světa Warhammeru je třeba série Malus Temná čepel pojmenovaná podle temného hlavního hrdiny, který je proslulý svou bezcitnou povahou a mimořádnou krutostí. Tento bojovník, vrah a zrádce, jehož ošálil démon Tz´arkan, se vydává na honbu za pěti magickými artefakty, při níž bude muset použít veškerou svou chytrost a lstivost. Musí však svůj úkol splnit dřív, než vyprší jeho vyměřený čas. Jednotlivé artefakty se Malus postupně pokusí získat v těchto knihách:
 • Démonova kletba
 • Krvavá bouře
 • Žnec duší
 • Meč Chaosu
 • Pán zkázy

Knihy ze světa Warhammer 40 000

Zatímco předchozí tituly fanouškům odkrývají příběhy z fantastického prostředí, Warhammer 40k knihy popisují velmi vzdálenou budoucnost. Postupně přibližují historii naší Galaxie, zobrazují ty nejdůležitější události, jež formovaly běh dějin, a nechávají nahlédnout do života jednotlivých ras, které momentálně vesmír obývají.

Ragnar

První knihou ze světa WH40K, kterou nakladatelství Polaris vydalo roku 2002, byl román Hvězdný vlk, která otevírá sérii s názvem Ragnar Černá hříva. První čtyři díly napsal autor William King, zatímco následující dva má na svědomí Lee Lightner.
 • Hvězdný vlk
 • Ragnarův spár
 • Šedý lovec
 • Vlčí břit
 • Synové Fenrisu
 • Vlčí čest

Gauntovi duchové

Autorem série s názvem Gauntovi duchové je spisovatel Dan Abnett, který je zodpovědný také za několik titulů z fantastického světa Warhammeru. V tomto vyprávění se soustředí na osudy komisaře Ibrama Gaunta a jeho mužů soupeřících proti nepřátelům i nelítostným silám Chaosu. Napínavá série, kde lidstvo prakticky balancuje na pokraji vyhynutí, obsahuje těchto devět titulů:
 • První a jediní
 • Stvořitel duchů
 • Nekropole
 • Čestná stráž
 • Zbraně Tanith
 • Ostré stříbro
 • Mučednice Sabbat
 • Generálova zrada
 • Poslední rozkaz

Horovo kacířství

Mezi oblíbené knihy ze světa Warhammer 40 000 patří zajisté i sága s názvem Horovo kacířství. Ta čtenářům nabízí pohled na lidské Impérium, které je po tisících let expanzí na úplném vrcholu. Císař se proto rozhodne předat vládu svému vrchnímu veliteli Horovi, který však nedokáže vzdorovat nástrahám moci. Jak to se slavným Impériem nakonec dopadne, vám odhalí těchto pět knih: