Knižní série Zaklínač

Když se někdo zmíní o zaklínačovi, lidé si okamžitě vybaví zamračeného bělovlasého bojovníka jménem Geralt, který se neohroženě vrhá do boje s mytickými nestvůrami. Aby také ne, jedná se totiž o hlavního hrdinu ságy s příznačným názvem Zaklínač, která je právem považována za jednu z nejslavnějších fantastických knižních sérií, která kdy spatřila světlo světa.
 

  Více

Polský zázrak

Autorem oceňované ságy o osudech zaklínače Geralta a jeho přátel je polský spisovatel Andrzej Sapkowski, který patří mezi nejlepší tvůrce fantasy na celém světě. V jeho vyprávění vyniká nekonečná fantazie a lehce ironický smysl pro humor, fanoušci však oceňují také skutečnost, že nerozděluje postavy na jednoznačně dobré a špatné. Právě díky těmto kvalitám a skvělému příběhu si knihy o zaklínači získaly srdce milionů čtenářů, kteří se k nim rádi pravidelně vracejí.

Příběh původně vznikl jako krátké povídky o zaklínači Geraltovi a jeho dobrodružstvích, které si lidé mohli přečíst v polském fantasy a sci-fi časopisu Fantastyka. Jelikož se ale čtenářům toto vyprávění líbilo, později se dočkal také knižní podoby. Dnes tedy obsahuje série Zaklínač povídky ve třech svazcích a pět samostatných románů.
 

O čem sága vypráví?

Hlavním hrdinou příběhu je již zmiňovaný Geralt z Rivie, kterého lidé znají také pod přezdívkou Bílý vlk nebo Řezník z Blavikenu. Geralt je povoláním zaklínač neboli nájemný lovec nestvůr. Neohroženě (a za nemalé peníze) se vrhá do boje s magickými tvory, jako jsou nebezpečné mantichory, striga, amfisbaina nebo třeba různé vodní příšery, a z každého dobrodružství si přináší nové šrámy.

Sapkowski zaklínače popisuje jako mutanty, kteří byli stvořeni v průběhu velice bolestivého procesu za pomoci magie, jedů a mutagenů. Ti, kteří náročný výcvik přežili, ovládají magické schopnosti i pokročilé bojové techniky. Za svou proměnu však zaplatili vysokou cenu a lidé se jich často bojí ještě více než příšer, které přichází zlikvidovat.

Druhou hlavní postavou je princezna Cirilla, která je s Geraltem spojená sudbou. Kromě toho, že ovládá magické schopnosti, podstoupí také zaklínačský výcvik a stane se z ní tak tvrdá a neústupná bojovnice. Čtenáři se v knihách postupně seznámí i s Geraltovou osudovou láskou, kterou není nikdo jiný než slavná čarodějka Yennefer z Vengerbergu, ale poznají také slavného pěvce Marigolda, vůdce trpaslíků Yarpena Zigrina nebo další umíněnou čarodějku jménem Triss Ranuncul.
 

Pořadí knih o zaklínači

Čtenáře často zajímá, jaké mají Zaklínač knihy pořadí. Doporučuje se začít povídkami, které hlavnímu příběhu dějově předcházejí a seznamují fantasy nadšence s propracovaným magickým světem i všemi důležitými hlavními postavami. V českém vydání vyšly pod názvem Poslední přání a Meč osudu. Kromě toho byla roku 2013 vydána také kniha s názvem Bouřková sezóna, která dějově nenavazuje na poslední díl ságy, ale vypráví nezávislý příběh o tom, jak zaklínač nešťastně přišel o své meče.
 

Krev elfů

Samotná Sága o zaklínači představuje románové pokračování zmíněných povídek. Toto vyprávění otevírá kniha s názvem Krev elfů, která popisuje, jak Geralt na hradě Kaer Morhen trénuje své dítě překvapení, princeznu Cirillu. Když ale společně s ostatními zaklínači zjistí, že Ciri má magické schopnosti a je vlastně zřídlo, přivolají si na pomoc čarodějku Triss Ranuncul. Nakonec se musí obrátit také na Geraltovu osudovou lásku Yennefer, která mladou nadšenou bojovnici ve svatyni bohyně Melitelé naučí ovládat magii.
 

Čas opovržení

Zaklínač sága pokračuje knihou s názvem Čas opovržení. V tomto díle Yennefer s Ciri odcestují na velký konvent mágů, zatímco Geralt se snaží zjistit víc o původu dívky, která je s ním osudem spojená. Rada mágů se nicméně zvrhne v krveprolití, kde proti sobě bojují přívrženci Nordlingů a Nilfgaardu. Ciri musí utéct před několika pronásledovateli, skrze portál se dostane na poušť Korath a nakonec se přidává k lupičské bandě Potkanů.
 

Křest ohněm

Děj knihy s názvem Křest ohněm navazuje přesně tam, kde předchozí díl skončil. Jakmile se Geralt po bojích na Thaneddu zotaví u dryád v Brokilonu, odjíždí hledat Ciri a připojí se ke skupince složené z trpaslíků, gnóma a několika lidí. Postupně se k nim přidává také upír Regis a zběhlý nilfgaardský agent Cahir a společně cestují za druidy v Caed Dhu. Zaklínač po cestě pomůže vojákům z Lyrie a Rivie zahnat nilfgaardskou jízdu, za což jej královna Meve pasuje na rytíře, takže se konečně může právem nazývat Geralt z Rivie.
 

Věž vlaštovky

Dále následuje v sérii Zaklínač kniha s názvem Věž vlaštovky. Tam se čtenáři setkají s postavou Vysogota z Corvia, což je filozof a poustevník, který jednoho dne najde těžce raněnou Ciri. Děvče mu vypráví, jak se z ní stal nelítostný zabiják, jak žila mezi Potkany a jak bojovala v aréně pro potěchu ostatních. Mezitím ji neustále hledají Geralt a Yennefer, kteří jsou však ve svém pátrání neúspěšní. Ciri totiž zabije své pronásledovatele a portálem ve Věži vlaštovky se přenese do jiné dimenze.
 

Paní jezera

Sága o zaklínači Geraltovi a princezně Cirille se uzavírá v poslední knize, která nese název Paní jezera. Zde konečně dojde na finální střetnutí nordlingských království a nilfgaarského vojska. Geralt je následně v Rivii těžce raněn během pogromu a jeho láska Yennefer se ho pokouší zachránit i za cenu toho, že sama zemře. Ciri, která se měla původně stát členkou Lóže, se v závěru magicky přenese do Británie v období vlády krále Artuše a vydává se prozkoumat další neznámé světy.