Knižní série Zákon smečky

Hledáte pro své děti nějakou dobrodružnou ságu, u které se nikdy nebudou nudit? Nebo si sami chcete přečíst pěkné oddechové příběhy, kde v hlavní roli vystupují zvířecí hrdinové? V tom případě sáhněte po knihách Erin Hunterové, jež patří do série s názvem Zákon smečky. Vypráví o skupince statečných psů, které pojí silné přátelské pouto.

  Více

V hlavní roli psí hrdinové

Zákon smečky je bestsellerová série, kde nechybí nebezpečí, složité překážky a boj na život a na smrt, ale ani nezlomné přátelství. Vypráví o statečné smečce psů, kteří společně zažívají nečekaná dobrodružství. Každý z nich sice patří k jiné rase a má jiný původ i jinou povahu, ale přesto jsou svázáni společným poutem přátelství a nic je nedokáže rozdělit.

Autorem zvířecí ságy o nezdolné psí smečce, která je určená především pro děti a mládež, je Erin Hunterová. Pod tímto pseudonymem se však ukrývá celá skupina spisovatelek, kam patří Kate Caryová, Cherith Baldryová, Gillian Philipová, Tui Sutherlandová, Inbali Iserlesová, Rosie Bestová a v neposlední řadě také editorka Victorie Holmesová. Společně mají na svědomí série Kočičí válečníci (Warriors), Volání divočiny (Seekers), ale také nejnovější Zákon smečky (Survivors).

Zákon smečky – jednotlivé díly

Na pultech českých knihkupectví jsou momentálně k dostání dvě ságy, které vypráví příběhy oblíbených psích hrdinů. Původní série pojmenovaná Zákon smečky obsahuje šest samostatných dílů a je dostupná také jako Box, kde jsou všechny knihy pohromadě.

Zákon smečky 1: Mrtvé město

První díl s podtitulem Mrtvé město čtenářům poprvé představí neohroženou psí smečku a vysvětlí, jak se vlastně kamarádi dali dohromady. Celý příběh začíná ve chvíli, kdy se všechno ocitlo v troskách kvůli obrovskému zemětřesení, kterému nikdo neřekne jinak než Velké Zavrčení. Osamocených zvířecích hrdinů se ujme samotářský zlatý retrívr Štístko, který sám utekl z rozvalin psího útulku. Ač nerad, stává se jejich vůdcem a pokusí se o ně dobře postarat. Dokáže však domácí mazlíčky a vodítkové psy naučit lovit a přežít v divočině?

Zákon smečky 2: Skrytý nepřítel

V první knize odvedl samotář Štístko psí smečku z trosek města do divočiny. Jak se ale ukáže v pokračování s podtitulem Skrytý nepřítel, ani tam nejsou úplně v bezpečí. Řeky jsou totiž kontaminované a jediný zdroj čisté vody v horách hlídá smečka divokých psů. Zdá se, že boj je naprosto nevyhnutelný. Mají však domácí mazlíčci, kteří nejsou zvyklí na tvrdé podmínky divočiny, šanci proti přesile? A pomůže jim Štístko, který v cizí smečce objeví svou dávnou družku Hvězdu?

Zákon smečky 3: Temnota padá

Třetí část zvířecí ságy o statečné psí smečce se nazývá Temnota padá. Všem psům postupně začíná být jasné, že aby přežili, budou se muset sjednotit. Vůdce divokých psů jménem Alfa proto souhlasí, aby se k jeho smečce připojila Bella i zbývající vodítkoví psi, ale Štístka ve svém společenství odmítá. Ten je zprvu rád, že opět našel svou ztracenou svobodu, ale brzy si uvědomí, že zrádný nový svět pro osamoceného psa představuje příliš velké nebezpečí.

Zákon smečky 4: Trnitá cesta

Čtvrtý díl oblíbené fantasy série o statečných psích hrdinech, který se nazývá Trnitá cesta, začíná ve chvíli, kdy Štístko s Alfou udržuje křehké příměří. Napětí mezi nimi však každým dnem narůstá. Úkolem nově vzniklé smečky složené z divokých i vodítkových psů je založit tábor, který bude dostatečně daleko od krvelačných hlídacích psů. Po dlouhém putování se jim sice podaří najít vhodné místo, ale čeká je tam nepříjemné překvapení. Dokáže Alfa ochránit všechny podřízené psy před další psí tlupou?

Zákon smečky 5: Nekonečné jezero

Štístko a jeho smečka se dokázali ubránit Běsovi, ale přesto nejsou úplně v bezpečí. Doputovali totiž k jezeru, které se zdá být nekonečné, a navíc v něm nelze ulovit ani žádnou pořádnou kořist. Jenomže zima se rychle blíží a smečka psů potřebuje suché přístřeší i dostatek jídla, aby mohla kruté mrazy přežít. Dokáže v páté knize s podtitulem Nekonečné jezero Alfa konečně upřednostnit potřeby celé smečky nad těmi svými? A podaří se hrdinům uniknout hlídacím psům, kteří jsou jim v patách?

Zákon smečky 6: Psí běsnění

Ačkoliv se to zdálo skoro nemožné, divoká smečka konečně získala nového vůdce a překonala všechny nástrahy nekonečného jezera. Nalezený úkryt přinesl psům pocit bezpečí a dodal jejich životu nový směr, ale Štístko je stále na pochybách. Má totiž vidění, kde se dozví, že všichni psi budou muset už brzy bojovat o holý život. Přijde Psí běsnění.

Zákon smečky – Soumrak

Jelikož měla série o psích kamarádech obrovský úspěch, autorky se později rozhodly navázat dalším cyklem příběhů, který pojmenovaly Zákon smečky: Soumrak. Ten se také skládá z šesti samostatných dílů a přináší čtenářům nové příběhy, kde na ně však čekají stejní psí hrdinové, které si oblíbili již v původní sérii.

Zákon smečky: Soumrak 1 – Rozdělená smečka

První díl nového cyklu s podtitulem Rozdělená smečka sleduje osudy mladé fenky jménem Bouře. Ta celý svůj život usilovala o řádné místo v divoké smečce a teď se jí konečně podařilo mezi ostatní zapadnout. Napětí v tlupě však znovu stoupá a někteří psi nejsou spokojení s novou hierarchií, kterou vůdce nastavil. Jiní stále nedokáží Bouři důvěřovat, protože patří k rase hlídacích psů. Nebezpečí tentokrát číhá uvnitř rozhádané smečky…

Zákon smečky: Soumrak 2 – Přízraky noci

Život ve smečce divokých psů ovládla nedůvěra. Ševel byl totiž zabit a fenka Bouře je přesvědčená, že mu smrtelné rány, které ho stály život, dokázal zasadit pouze jiný pes. Jenomže Štístko a ostatní členové smečky se jejímu tvrzení zdráhají uvěřit. Dokáže odhodlaná fenka v knize pojmenované Přízraky noci zjistit pravdu? A podaří se jí najít zrádce uvnitř smečky?

Zákon smečky: Soumrak 3 – Ve stínech

Ačkoliv je fenka Bouře odhodlaná chránit své psí kamarády za každou cenu, začíná pochybovat, že je schopná ubránit je před nebezpečím, které pochází zevnitř. Jeden z členů smečky totiž skupinu postupně rozkládá zevnitř, psi si přestávají důvěřovat a jeden druhého navzájem podezřívají ze sabotáže. Pokud se jim nepodaří zrádce brzy odhalit, žádná smečka jim však nezbyde. Co se odehraje Ve stínech a jak Bouře zvládne náročnou situaci?

Zákon smečky: Soumrak 4 – Rudý měsíc

Ve čtvrtém pokračování oblíbené psí série s podtitulem Rudý měsíc zažívá divoká smečka konečně radostné chvíle. Fenka Bouře totiž zachránila štěňata Alfy a Bety před utonutím, takže jsou všichni šťastní. Jenže Bouře si myslí, že nebezpečí ještě tak úplně nepominulo, a nebude trvat dlouho, než se mu někteří členové smečky budou muset postavit tváří v tvář. Podaří se jim odhalit zrádce včas? A jak na napjatou situaci doplatí Bouře?

Zákon smečky: Soumrak 5 – Vyhnanství

Jelikož se Bouři nepodařilo najít zrádce, který vnáší do smečky chaos a strach, je na začátku páté knihy s podtitulem Vyhnanství úplně sama a musí si hledat cestu za jinými druhy. A tak se vydává najít Bellu a Šípa, kterým snad bude moci důvěřovat. Ačkoliv je její cesta plná nástrah v podobě lidí, vodítkových psů i smečky vlků, Bouře je odhodlaná konečně najít místo, kam by mohla patřit.

Zákon smečky: Soumrak 6

Poslední díl zvířecí ságy se v originále nazývá The Final Battle. Na pultech knihkupectví se poprvé objevil roku 2019 a prozatím nebyl přeložen do češtiny.